2019-06-18 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Izolacje przemysłowe

Wiadomości

Autor: Multimedia 4

Wielu z nas widziało zapewne rurociągi ciepłownicze czy rury doprowadzające ciepłą wodę z kotła grzewczego do kaloryferów centralnego ogrzewania. Bardzo często rury te są obłożone dookoła warstwą izolacji. W przypadku rur znajdujących się wewnątrz budynków, wystarcza zupełnie izolacja piankowa, bez dodatkowego zewnętrznego wzmocnienia.

Rurociągi ciepłownicze

Elektrociepłownia znajduje się w każdym z dużych Polskich miast. Ciepło, które powstaje w wyniku ogrzewania pary wodnej napędzającej generator elektryczny jest potem przekazywane do ogrzewania budynków mieszkalnych. Aby tłoczona w rury gorąca woda lub para wodna dotarła do tak zwanych cieplików zachowując swoją wysoką temperaturę, konieczne jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy rurą a otoczeniem. Aby wymianę ciepła ograniczyć, stosuje się izolacje piankowe, które od zewnątrz obkłada się metalowym płaszczem ochronnym. Taki zabieg ma na celu:

– ochronę pianki przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego
– ochronę pianki przed wandalami
– usztywnienie izolacji.

Do izolacji rurociągów ciepłowniczych stosuje się obecnie płaszcz blaszany wykonany:

– ze stali węglowej ocynkowanej ogniowo
– ze stali nierdzewnej
– z aluminium

Rzadziej do izolacji rurociągów ciepłowniczych stosuje płaszcze wykonane z tworzywa sztucznego.

Rurociągi technologiczne i przesyłowe

Izolacje przemysłowe stosowane są również w rurociągach technologicznych na terenie stref przyodwiertowych, kopalń gazu ziemnego i ropy naftowej. W takich miejscach również wykorzystuje się płaszcz blaszany do zabezpieczenia izolacji przed uszkodzeniem i szkodliwym wpływem środowiska. Do obiektów przemysłu gazowniczego stosuje się najczęściej otuliny stalowe ze stali nierdzewnej lub stali czarnej ocynkowanej.

Rurociągi dla przemysłu chemicznego

W przemyśle chemicznym płaszcze izolacji wykonane z tworzyw sztucznych spotyka się zdecydowanie najczęściej. Taki stan rzeczy podyktowany jest koniecznością uodpornienia powłok izolacyjnych na oddziaływanie szkodliwych, chemicznych oparów. Nie ze wszystkimi chemikaliami może sobie poradzić nawet stal nierdzewna czy kwasoodporna.

Rurociągi chemiczne znajdujące się w normalnych warunkach okładane są otuliną i płaszczem blaszanym ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej.


Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz