2019-06-18 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Okna dachowe odddymiające

News

Autor: Multimedia 4

Klapy oddymiające dachowe to jeden z podstawowych elementów instalacji oddymiana w budynku. Ich najważniejszym zadaniem jest otwarcie się w czasie pożaru i wypuszczenie na zewnątrz dymu oraz zwiększenie zawartości tlenu w powietrzu wewnątrz budynku. Klapy oddymiające dachowe instaluje się przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, w centrach handlowych, w budynkach banków, uczelni, obiektach sportowych czy nawet w budynkach mieszkalnych. Coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się również na montaż klap oddymiających w domach jednorodzinnych.

Z czego składa się klapa oddymiająca?

Każda klapa oddymiająca składa się z siłownika elektrycznego z niezależnym zasilaniem oraz szczelnego elementu zamykającego – czyli klapy, która podnosi się na wypadek pojawienia się pożaru.

Jak działa klapa oddymiająca?

Jeśli w budynku uruchomiony zostanie alarm przeciwpożarowy lub pojawi się dym, klapy oddymiające otwierają się. W ten sposób dym, który się pojawił wewnątrz budynku, może zostać odprowadzony na zewnątrz, a do wewnątrz dostanie się świeże powietrze, które zmniejsza ryzyko powstania śmiertelnie niebezpiecznego czadu. Podniesienie się klapy oddymiającej realizowane jest przez siłownik elektryczny zasilany przez niezależne źródło prądu. Oznacza to, że klapa podniesie się nawet wtedy, gdy w budynku nie będzie prądu.

Poprawność działania klapy oddymiającej a czynniki zewnętrzne

Parametry siłownika sterującego klapą dobierane są w taki sposób, by mogła się ona podnieść także przy niekorzystnych warunkach pogodowych, czyli na przykład podczas silnego wiatru, silnych opadów deszczu czy nawet pod naporem niewielkiej ilości śniegu. Na życzenie istnieje możliwość zastosowania większych siłowników, które uchylą okno obciążone nawet przez warstwę białego puchu o grubości kilkunastu centymetrów.

Czy z klap oddymiających można korzystać także w normalnych warunkach?

Klapy oddymiające montowane na dachu lub na elewacji nie muszą służyć wyłącznie do oddymiania pomieszczenia w razie wystąpienia pożaru lub zadymienia. Tego typu specjalistyczna stolarka okienna może służyć w normalnych warunkach jako okno uchylne, za pomocą którego przewietrza się pomieszczenie. Jego uchylanie i zamykanie można realizować za pomocą siłowników lub ręcznie – zależnie od tego, jak okno zostało zaprojektowane. Otwieranie okien oddymiających od czasu do czasu jest wręcz wskazane. Wtedy ma się pewność, że mechanizm jest sprawny i w razie zagrożenia na pewno nas nie zawiedzie. Okna i klapy oddymiające dachowe lub elewacyjne to doskonały sposób na poprawę bezpieczeństwa przeciwpożarowego budynku. Mogą one służyć nie tylko w sytuacjach awaryjnych, lecz także do normalnego przewietrzania pomieszczeń.

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz