2019-01-21 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Formy opodatkowania – jaką i dlaczego wybrać?

News

Autor: Multimedia 4

formy-opodatkowania-–-jaka-i-dlaczego-wybrac

Prowadzenie księgowości firmy nie jest łatwe, ponieważ wiąże się ono z przygotowywaniem różnego rodzaju faktur oraz rozliczeń, na przykład podatkowych. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ w Polskim prawie występuje kilka rodzai, a raczej metod rozliczania podatku.

Z tego powodu trzeba wiedzieć, która z nich jest dla nas najkorzystniejsza, aby nie tracić już na samym odprowadzaniu należności do fiskusa. Aby ułatwić Wam wybór, przygotowaliśmy krótkie zestawienie.

Skala podatkowa – zalety

Jedną z najpopularniejszych form opodatkowania w Polsce jest skala podatkowa. Składa się ona z dwóch poziomów, które rozgraniczone są magiczną sumą 85 528 zł. W przypadku przychodów mniejszych od tej sumy płacimy podatek w wysokości osiemnastu procent. A już powyżej tej sumy wynosi on trzydzieści dwa procent.

Biura rachunkowe bardzo często polecają tę metodę rozliczania ze względu na prawo do skorzystania z ulg podatkowych, a także możliwość rozliczenia się z małżonkiem. Co więcej, istnieją również takie aspekty jak możliwość zaciągnięcia kredytu podatkowego oraz prawo do pomniejszenia przychodów o poniesione koszty. Pozwala to na spore oszczędności w skali roku, a sama księgowość nie wydaje się być zbyt trudna.

Skala podatkowa – wady

Nie istnieją idealne rozwiązania, które sprawiałyby, że wszyscy korzystaliby wyłącznie z jednej metody rozliczania podatku. Cudów nie ma, dlatego i skala podatkowa posiada wady. Wspominaliśmy już, że powyżej około osiemdziesięciu pięciu tysięcy złotych zapłacimy wyższy podatek. I on już może być problemem.

Nie wchodząc w zbytnie szczegóły, może on objąć nawet jedną trzecią przychodów. To naprawdę dużo. Kolejnym minusem, który doskwiera zazwyczaj księgowej, jest prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, ale jest to nic z czym osoba oferując usługi księgowe sobie nie poradziła.

Podatek liniowy – zalety

Kolejną formą opodatkowania, którą się zajmiemy jest podatek liniowy. Na pozór nie różni się od tego pierwszego za bardzo, oprócz faktu, że jego stawka wynosi dziewiętnaście procent. Jest to jego największa zaleta, ponieważ nie ma tutaj progu, którego przekroczenie sprawiałoby, że musielibyśmy zapłacić dużo większą sumę.

Spoglądając na fakt, że od niższego progu skali podatkowej różni się jednym procentem oraz chroni nas przed skokiem na jedną trzecią przychodów, jest on idealnym kandydatem. I to prawda, dla dużych przedsiębiorstw jest genialny, a co z mniejszymi? Przejdźmy zatem do wad.

Podatek liniowy – wady

Księgowe dużym firmom zawsze polecą wariant liniowy i będą miały rację. Mniejsi przedsiębiorcy powinni jednak zwrócić uwagę na szereg wad, który sprawia, że nie jest już tak kolorowa. Do najważniejszych wad tej metody rozliczania się z fiskusem należy brak możliwości korzystania z większości ulg podatkowych.

Tutaj również odebrano prawo do kredytu podatkowego oraz rozliczania się wraz z małżonkiem. Co równie istotne, a biura rachunkowe lubią to przemilczeć, kwota wolna od podatku w tym przypadku wynosi całe zero złotych. Niestety, tutaj płacimy podatek od każdego zarobionego grosza. Oczywiście, zapomnijmy też o rozliczaniu z dzieckiem.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Kolejną formą opodatkowania jest ryczałt. Nie mogą z niego korzystać wszyscy, ponieważ trzeba spełnić odpowiednie warunki. Pierwszym z nich jest prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki, przy czym przychody za poprzedni rok nie mogą być wyższe niż dwieście pięćdziesiąt tysięcy euro. W przypadku ryczałtu nie można od przychodów odjąć kosztów ich uzyskania, co rekompensowane jest niski stawkami, które wynoszą kolejno 2%, 3%, 5.5%, 8.5%, 17% oraz 20% – co zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Karta podatkowa

Usługi księgowe w zakresie rozliczania tej formy podatku, są bajecznie proste, ponieważ nijak niezwiązane z aktualnymi przychodami. W dużym uproszczeniu, metoda ta sprowadza się do zadeklarowania konkretnej sumy, którą co miesiąc trzeba przelewać na swoje konto w fiskusie. Ma to swoje zalety oraz wady, ponieważ w przypadku braku przychodów, niż nas nie zwalania od przelania pieniędzy do US.

Reasumując, w Polsce istnieje kilka metod odprowadzania podatku. Wybranie najlepszej jest prawie, że niemożliwe, ale spróbujmy. Dla małych przedsiębiorców najlepsza będzie skala podatkowa a dla tych większych podatek liniowy. Co nie jednak nie znaczy, że ryczał bądź karta są złe – sprawdzają się jednak tylko w ściśle określonych warunkach.

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz