2019-06-18 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Złomowanie aut

Handel

Autor: Multimedia 4

Każdy samochód prędzej czy później trafi na złomowisko. Auta trafiają do złomowania najczęściej w dwóch sytuacjach:

– jeśli usterka starego i wysłużonego pojazdu jest na tyle poważna, że nie opłaca się jej naprawiać,
– jeśli auto bardzo mocno ucierpiało w wypadku drogowym.

W każdym z powyższych przypadków zezłomowanie samochodu powinno się odbyć tylko w legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Kasacja samochodu w szrocie lub stacji nieposiadającej zezwolenia wojewody na funkcjonowanie obarczona jest dużym ryzykiem. Demontując pojazd w nielegalnej stacji nie można pod względem prawnym wycofać go z ruchu i unieważnić jego dowodu rejestracyjnego. Taki stan rzeczy może przysporzyć nam sporo kłopotu. Zanim powierzy się demontaż konkretnej stacji, warto sprawdzić, czy działa ona legalnie.

Złomowanie aut krok po kroku

W świetle prawa samochód lub inny pojazd, który planujemy zezłomować musi być w miarę kompletny. Oznacza to, że jego masa przy demontażu musi wynosić co najmniej 90% masy pojazdu podanej w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku, gdy masa pojazdu jest niższa, niż 90% masy zadeklarowanej w dowodzie, stacja demontażu może odmówić złomowania. Wymóg ten dotyczy tylko aut osobowych.

Wycena pojazdu

Przed zezłomowaniem dobra stacja demontażu dokonuje wyceny samochodu. Zazwyczaj kwota, jaką otrzymuje się za zezłomowanie pojazdu jest mniejsza, niż 400 zł. Jeśli masa samochodu jest mniejsza, niż ta zapisana w dowodzie rejestracyjnym, stacja może obniżyć cenę wraku o 1 zł za każdy brakujący kilogram. Nie jest to jednak obowiązkiem. Po zezłomowaniu pojazdu, stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, a osoba, która zleciła demontaż samochodu udaje się z unieważnionym dowodem do Wydziału Komunikacji i wyrejestrowuje pojazd. Koszt takiej usługi wynosi 10 zł.

Umowa kupna – sprzedaży

Legalnie działające firmy oferujące złomowanie aut podpisują ze sprzedającymi je ludźmi umowy kupna – sprzedaży. Dzieje się tak, ponieważ niektóre części pozyskane ze złomowanego auta nadają się do dalszego użytkowania. Umowa kupna – sprzedaży podpisywana jest po to, by pochodzenie tych części było udokumentowane.


Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz