2019-01-21 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Technologia LED w druku UV

Handel

Autor: Multimedia 4

Working industrial large format UV inkjet printer

Druk UV to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań w dziedzinie poligrafii. Pozwala na wykorzystanie najprzeróżniejszych podłoży – od papieru przez folie, winyl, płyty MDF i PCV, dibond i pleksi, po szkło, tkaniny, skórę, a nawet drewno, cechując się przy tym rewelacyjną odpornością na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Jest to możliwe dzięki połączeniu specjalnego tuszu i technologii LED.

 

Sam proces przypomina nieco wydruk przy użyciu klasycznej biurowej drukarki atramentowej, z tym że tradycyjny tusz został tu zastąpiony ciekłymi polimerami, utwardzanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. Od tego ostatniego zresztą pochodzi właśnie nazwa druku UV. Promieniowanie jest emitowane w tym przypadku przez lampy diodowe (LED) umieszczone tuż przy głowicach drukujących.

Lepsza jakość

Zastosowanie tej technologii w miejsce lamp UV starszej generacji przyniosło wiele korzyści. Jedną z nich jest chociażby możliwość uzyskania światła o stałej długości fali, wynoszącej 365 nm. W lampach starego typu wartość ta ulegała zmianom, co utrudniało emisję jednorodnego pasma UV, dzięki któremu możliwe jest natychmiastowe całkowite utwardzenie zadruku. Implementacja nowoczesnego rozwiązania w postaci technologii LED pozwoliła więc osiągnąć znacznie wyższą jakość, wierniejsze odwzorowanie detali i kolorów.

Ekologia

Lampy diodowe są też o wiele bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia człowieka – zwraca uwagę przedstawiciel firmy FUJIFILM SericolIch wykorzystanie nie uwalnia szkodliwych substancji (inaczej niż ma to miejsce np. przy druku solwentowym), one same zaś w przeciwieństwie do klasycznych lamp UV nie zawierają związków rakotwórczych, takich jak rtęć czy sole metali ciężkich. Utylizacja odpadów jest więc w tym przypadku znacznie mniej problematyczna, a co więcej – również ich ilość zostaje ograniczona.

Lampy LED cechują się bowiem istotnie dłuższą żywotnością, sięgającą 40-100 tys. godzin, podczas gdy w przypadku zwykłych lamp UV można mówić o zaledwie 600 godzinach, co oznacza konieczność ich wymiany nawet co 3-4 miesiące. Jest to poniekąd związane z faktem, że diody są gotowe do pracy w ciągu niecałej sekundy od uruchomienia głowicy, a tymczasem lampy starego typu wymagają 2-3 minut na dostateczne nagrzanie, przy czym każde włączenie skraca ich ogólną żywotność średnio o 2 godziny.

Niska temperatura, niskie koszty

Skoro zaś o nagrzewaniu mowa, to warto nadmienić, że w przeciwieństwie do klasycznych lamp UV, ich LED-owe odpowiedniki prawie nie wydzielają ciepła. Temperatura ich pracy to 36˚C, dzięki czemu możliwy staje się druk również na podłożach termowrażliwych, takich jak różnego rodzaju błony czy pianki poliuretanowe, które mogłyby ulec uszkodzeniu lub wręcz stopieniu w liczących setki stopni temperaturach towarzyszących pracy zwykłych lamp.

Znika też w związku z powyższym konieczność stosowania zaawansowanych rozwiązań chłodzących i wentylacyjnych. W połączeniu ze zwiększoną efektywnością realizacji zleceń, rzadszą wymianą lamp, a w dodatku jeszcze niskim poborem energii elektrycznej przez diody, stanowi to o niewątpliwej ekonomiczności rozwiązania, jakim jest zastosowanie technologii LED w druku UV.

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz