2019-01-21 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Eksport towarów do Islandii — wszystko, co musisz wiedzieć Eksport towarów do Islandii — wszystko, co musisz wiedzieć

Handel

Autor: Multimedia 4

business-1845350_640

Przepisy dotyczące transportu stale się zmieniają. Bez względu na to, w jakim kraju prowadzimy firmę transportową, musimy poznać zasady panujące w państwach, do których zamierzamy eksportować wybrane produkty. Klient, który zleca eksport towaru do danego miasta, oczekuje od nas rzetelności i sprawnego procesu logistycznego, dlatego warto przygotować się na wszelkie ewentualności, tym bardziej że w niektórych krajach dochodzi bariera językowa, która stanowi utrudnienie podczas kontroli drogowej.

O ile przepisy europejskie są ogólnie znane i mamy do nich szczegółowy dostęp na wielu stronach czy forach tematycznych, o tyle kwestie związane z eksportem towarów poza państwa UW, stanowi często większe wyzwanie z powodu panującego prawa w danym kraju.

Coraz więcej osób szuka informacji związanych z eksportem produktów na Islandię, dlatego w tym artykule przybliżymy najważniejsze kwestie prawne, z którymi należy się zapoznać na długo przed wykonaniem zlecenia.

Eksport do Islandii – podstawowe informacje

Eksport do Islandii z pewnością będzie trudniejszy, ponieważ nie jest to państwo członkowskie Unii Europejskie, dlatego należy spełnić szereg dodatkowych formalności.

Po pierwsze każda osoba, która chce zająć się sprzedażą i eksportem towarów na Islandię, musi zacząć od zarejestrowania podmiotu gospodarczego, jako spedytor. Można to bez problemu uczynić przez internet.

Po drugie, jeżeli planujemy sprzedaż produktów z naszego kraju, czyli Polski — państwa będącego w Unii Europejskiej, musimy pamiętać o tym, że w tym przypadku nie mają miejsca zasady dotyczące wolnego handlu w ramach UE. Wynika to z tego, o czym wspominaliśmy na początku, czyli faktu, iż Islandia nie jest krajem członkowskim w UE. Każdy towar, który eksportujemy z Polski, zostaje tym samym wywieziony z Unii Europejskiej. W kolejnych krokach zostaje poddany odprawie celnej w Islandii.

Po trzecie obowiązkowa odprawa. Z pewnością odprawa celna będzie łatwiejsza, jeżeli do zlecenia zatrudnimy spedytora. Ułatwi to wszystkie kwestie formalne. Większość przewoźników koszty związane z odprawą uwzględnia w ramach swoje oferty, więc nie musimy się o nic martwić. Gdy zdecydujemy sami zająć się formalnościami związanymi z odprawą, musimy liczyć się z możliwością opóźnienia transportu lub wieloma innymi komplikacjami, które mogą okazać się o wiele kosztowniejsze, niż oszczędność na spedytorze.

Wiele kwestii zależy również od tego, co zamierzasz eksportować. W odróżnieniu od wielu państw UE, Islandia posiada wiele zaostrzonych przepisów związanych na przykład z przewozem zwierząt oraz produktów spożywczych. W przypadku tego typu eksportu koniecznie należy zapoznać się szczegółowo z wymaganiami podawanymi na wielu stronach internetowych. Jeżeli mamy wątpliwości, warto skontaktować się z tamtejszymi władzami.

Bez odpowiedniej znajomości przepisów prawnych niestety możemy narazić się na wiele kar oraz niemiłych sytuacji. Istnieje również kilka firm, które świadczą usługi konsultingowe z tego zakresu, więc z pewnością nie powinniśmy mieć problemu z dostępem do niezbędnych informacji.

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz