2019-02-16 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Do czego służą przepływomierze?

Handel

Autor: Multimedia 4

water-meter-reader-278897_1920

Przepływomierze wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę, ale pomimo tego wielu kierowców nie ma zielonego pojęcia, czym tak naprawdę one są i jakie mają zadania. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które poszukują odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Czym są przepływomierze?

Najprościej rzecz mówiąc przepływomierze to bardzo proste urządzenia, których najważniejszym zadaniem jest precyzyjny pomiar przebiegających przez nie strumieni objętości powietrza. To właśnie przepływomierz bada, czy skład mieszkanki powietrzno-paliwowej optymalnie przypomina stechiometryczną. Pamiętać należy o tym, że na każdy kilogram paliwa musi przypaść odpowiednia ilość powietrza, która jest niezbędna do całkowitego spalenia paliwa. W przypadku popularnej benzyny na 1 kg paliwa maksymalna jest objętość 14,7 kg powietrza.

Jakie są rodzaje przepływomierzy?

W starszych samochodach występują przede wszystkim przepływomierze klapkowe, które potocznie nazywane są objętościowymi. Przepływomierze tego typu zbudowane są z potencjometru, czujnika temperatury powierza, specjalnej ruchomej klapki, tłumika, sprężyny powrotnej, regulatora i zaworu zwrotnego. W nowszych autach można spotkać także przepływomierz masowy, który znajduje się bezpośrednio w kolektorze dolotowym. Warto wspomnieć o tym, że przepływomierze masowe posiadają dodatkowy terminarz, który odpowiedzialny jest za dokładne określenie temperatury zasysanego powietrza.

Jak uniknąć awarii?

Aby uniknąć awarii przepływomierza pamiętać należy przede wszystkim o profilaktyce. W pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na regularne wymienianie filtra powietrza. Godne polecenia są oczywiście oryginalne zamienniki. Zadbać trzeba także o czystość i sprawność całego układu. Unikać należy sportowych wersji filtrów powierza ponieważ niestety przepuszczają one więcej powietrza. Bardzo wiele awarii pojawia się także z powodu instalacji gazowych. Przepływomierze są wrażliwe między innymi na „strzały” w kolektorze dolotowym. W takim przypadku pamiętać należy oczywiście o regularnych przeglądach instalacji gazowej.


Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz