2019-06-18 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Zrobotyzuj swój proces!

Biznes

Autor: Multimedia 4

Robotyzacja i automatyzacja systemów wytwarzania stanowi coraz popularniejszy kierunek rozwoju różnego rodzaju firm, szczególnie produkcyjnych.
Zatem o co w ogóle chodzi w robotyzacji procesów? Robotyzacja dokładnie tak, jak sugeruje nam sama nazwa, oznacza zastępowanie pracy ludzkich rąk poprzez roboty. Przemysł to przede wszystkim produkcja, w której jako jeden z kluczowych wyznaczników innowacyjności procesu produkcji przyjmuje się właśnie stopień, w jakim jest on zrobotyzowany.

 

Roboty przemysłowe stanowią przede wszystkim gwarancję precyzji i bezpieczeństwa wszelkich wykonywanych przez nie operacji. Co za tym idzie, robotyzacja oznacza zwłaszcza wzrost wydajności, poprawę i stabilizację jakości, jak też uwolnienie człowieka od wykonywania przez niego ciężkiej i monotonnej pracy. Co więcej roboty mają jeszcze inne zalety, mogą one między innymi bez problemu działać w środowisku chemicznie niebezpiecznym, jak również przenosić i paletyzować naprawdę ciężkie elementów bez narażania człowieka oraz jak najbardziej optymalnie wykorzystywać swoją przestrzeń do pracy.

Jakie procesy są najlepsze do tego, aby je zrobotyzować?

Proces, który zostanie przeznaczony do robotyzacji musi być przede wszystkim oparty na pewnych regułach i zawierać jak najmniej wyjątków i konieczności podejmowania decyzji przez człowieka. Co za tym idzie musi być to proces odtwórczy, który nie wymaga myślenia i podejmowania jakichkolwiek decyzji. Ponadto powinien być on w miarę możliwości, wykonywany za każdym razem, przez każdego pracownika, dokładnie w taki sam sposób tak, aby robot mógł bez problemu powtarzać to konkretne działanie.

Równocześnie warto przede wszystkim podejmować robotyzację takich procesów, które są najbardziej żmudne dla człowieka. W każdej firmie z pewnością istnieją takie zadania, których wykonanie jest konieczne, ale zasadniczo żaden pracownik nie lubi tego robić, można do nich zaliczyć z pewnością chociażby comiesięczne wystawianie faktur usługodawcom zawsze na takie same kwoty, przepisywanie danych z jednego systemu księgowego do innego, wpisywanie rozliczeń, czy też przygotowywanie różnego rodzaju comiesięcznych raportów. Są to procesy, bez których żadne przedsiębiorstwo nie mogłoby istnieć, ale jednocześnie są one strasznie nudne i niewdzięczne przez co dodatkowo są one także obarczone naprawdę sporą ilością błędów.

Podsumowując proces, który chcemy przeznaczyć do zautomatyzowania powinien być przede wszystkim jak najbardziej powtarzalny i łatwy do odtworzenia przez robota. W związku z czym dobry do zrobotyzowania proces powinien opierać się przede wszystkim na stałych regułach z bardzo małą ilością jakichkolwiek wyjątków. Trzeba pamiętać, że jeśli dany proces wymaga podejmowania decyzji na jakimkolwiek etapie robot nie będzie w stanie ich podjąć.

Robotyzacja procesów niesie za sobą bardzo wiele zalet, szczególnie jeśli proces, który chcemy zautomatyzować jest uznany przez pracowników danej firmy jako szczególnie nudny i żmudny. Zatem służy to przede wszystkim temu, aby pracownicy danej firmy mogli zająć się naprawdę ważnymi sprawami!

Źródło: Pirxon.com

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz