2018-09-18 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Wzrastające zapotrzebowanie na operatorów wózków widłowych

Biznes

Autor: Multimedia 4

magazyn

Wzrost gospodarczy, notowany w naszym kraju sukcesywnie od miesięcy, ma spory wpływ na transfer towarów i usług. Fakt, że Polska jest krajem tranzytowym, powoduje, że wiele firm z kraju i zagranicy posiada tutaj swoje magazyny oraz centra dystrybucji. Notuje się także wzrost inwestycji w sektorze przemysłowym. Powstał łańcuch przyczynowo skutkowy doprowadził więc do dużego zapotrzebowania na pracowników operacyjnym w obu sektorach. Jednym z najbardziej powszechnych jest operator wózka jezdnego.

Dowodem na to, że w najbliższych kilku latach operatorów wózków widłowych może zacząć brakować, jest fakt, że w Polsce odnotowano wzrost powierzchni magazynowych do 1 miliona metrów kwadratowych (skok roczny o ponad 300 000).

Szacuje się zatem, że powstałe przestrzenie już w połowie bieżącego roku zostaną w pełni wyposażone i gotowe do pracy. Kropką nad „i” będzie zatrudnienie odpowiednio wykwalifikowanych operatorów wózków jezdnych, odpowiedzialnych za jakościowy transfer towarów. Eksperci przewidują, że rynek może potrzebować o około 13% więcej pracowników o statusie „magazynier” lub „operator wózka widłowego” niż w ubiegłym roku.

Mechanizacja procesów produkcyjnych oraz zmiany technologiczne prowadzą do tego, że każdego roku kurczą się etaty dla pracowników produkcyjnych. Mniejsza grupa lepiej zorganizowanych ludzi potrafi zrobić dzisiaj to samo, co jeszcze niedawno robiła dwukrotnie większa ekipa. Inaczej sprawa się ma w przypadku operatorów wózków. Praca ta ma charakter indywidualny – każdy pracownik obsługuje jeden pojazd, ma ściśle wyznaczony harmonogram i nie sposób jest go zastąpić w pełni automatyką (choć znane są dziś magazyny, w których za wydawanie towarów odpowiadają roboty).

still-wozek

Specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi wzdychają – większy popyt na pracowników operacyjnych, to także większe wymagania co do warunków pracy oraz wynagrodzenia. W dużych aglomeracjach już teraz widać bardzo niepokojący trend. Pracodawcy, którzy bardzo prężnie rozwijają swoją działalność, z braku zasobów ludzki zwyczajnie podkradają pracowników, oferując lepsze wynagrodzenie. To dobra szansa dla aktywnych zawodowo operatorów wózków widłowych na renegocjacje warunków swojego zatrudnienia lub zmianę otoczenia.

To okres dyktatury pracownika – podsumowują eksperci. Brakuje rąk do pracy – doświadczony operator wózka widłowego jest w niektórych częściach Polski na wagę złota. Nie będzie to jednak trwało w nieskończoność. Rosnący popyt na tego typu usługi sprawi, że pracodawcy zaczną szukać alternatyw. Już teraz słyszy się o bezzałogowych ciężarówkach. W takim wypadku programowalne wózki jezdniowe nie są wcale tak odległą przyszłością. Słowem – o idealny okres na zrobienie uprawnień operatora wózka jezdniowego i wstrzelenie się w lokalny rynek pracy!

Źródło: Artykuł przygotowano przy współpracy ze specjalistami z firmy Dunpol.com.pl – naprawa i serwis wózków widłowych Toyota

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz