2019-01-21 | WARSZAWA
Partnerem serwisu jest:

Konto firmowe. Sprawdź, dlaczego warto je mieć

Biznes

Autor: Multimedia 4

business people handshake after partnership contract signing

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda firma powinna posiadać rachunek pozwalający na ewidencjonowanie obrotów gospodarczych. W przypadku jednoosobowych działalności nie ma znaczenia, czy będzie to rachunek osobisty czy konto firmowe. Warto jednak rozważyć założenie rachunku dedykowanego klientom biznesowym. Sprawdź dlaczego.

W polskim prawie na próżno szukać przepisów, które regulowałyby kwestię korzystania wyłącznie z rachunku firmowego w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Teoretycznie przedsiębiorcy mogą korzystać z posiadanego konta osobistego i często tak właśnie robią. Wynika to między innymi z faktu, że rachunek dla klientów indywidualnych jest tańszy niż rachunek biznesowy. Trzeba mieć świadomość, że konto firmowe może być równie atrakcyjne jak konto osobiste. Jednak nie chodzi wyłącznie o koszty – istnieje bowiem wiele innych powodów, dla których warto posiadać rachunek dedykowany przedsiębiorcom.

Konto firmowe – najważniejsze zalety

Konto stworzone z myślą o firmach niesie ze sobą wiele zalet, wśród których pojawiają się m.in. kwestie związane z optymalizacją podatkową czy koniecznością dokumentowania wpływów w razie kontroli skarbowej. Jeżeli więc nadal wahasz się między kontem osobistym a firmowym, poznaj wszystkie jego zalety.

  • Przejrzystość stanu finansów

Korzystanie z konta osobistego przy prowadzeniu przedsiębiorstwa może zaburzać przejrzystość stanu finansów. Sprawdzając saldo, nie wiesz, jak duży przychód wygenerowała firma – aby to zweryfikować, musisz zapoznać się z historią transakcji.

Posiadając konto firmowe od razu wiesz, jak przedstawia się kondycja finansowa przedsiębiorstwa.

  • Możliwość skorzystania z produktów bankowych dla przedsiębiorców

Oferta banków dedykowana przedsiębiorcom zwykle różni się od oferty skierowanej do klientów indywidualnych. Jako właściciel firmy możesz skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanych kredytów obrotowych, inwestycyjnych czy limitu w rachunku. Ponadto niektóre banki proponują dobrze oprocentowane lokaty – np. posiadając Rachunek Firmowy w Toyota Banku przedsiębiorca może skorzystać z lokat typu overnight z maksymalnym oprocentowaniem w wysokości: Stawka POLONIA x 0,6.

  • Sposób na optymalizację podatkową

To, że konto firmowe będzie generować koszty, wcale nie musi być przeszkodą. Warto bowiem mieć świadomość, że wszelkie prowizje oraz opłaty pobrane przez bank można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Taki rachunek jest więc jednym z elementów optymalizacji podatkowej – w przeciwieństwie do rachunku osobistego (w tym przypadku opłat bankowych nie można wliczyć w koszty).

  • Możliwość uniknięcia problemów w razie kontroli skarbowej

Jeżeli przedsiębiorstwo ewidencjonuje przychody na rachunku firmowym, wówczas urzędnicy mają wgląd wyłącznie do takiego konta. To pozwala uniknąć wielu nieporozumień związanych np. z koniecznością przedstawienia dokumentów wyjaśniających pochodzenie niektórych wpływów.

Tylko od Ciebie zależy, z jakiego rodzaju rachunku będziesz korzystać do celów firmowych. Warto jednak wziąć pod uwagę zalety konta dla przedsiębiorców – to rozwiązanie, które może się faktycznie opłacać.

Komentarz

Zostaw opinię

Platforma Dialogu Hurtowego
 Kontakty. Interesy. Pieniądze.

 

 

....tu zaczyna sie dobry biznes - zobacz